kierunek Inżynieria i Gospodarka Wodna
studia stacjonarne
Liczba semestrów - 3
Profil - ogólnoakademicki
Dziedzina - nauki inżynieryjno-techniczne
Dyscyplina wiodąca - inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka
Tytuł zawodowy nadawany absolwentom - magister inżynier
Liczba punktów ECTS konieczna do ukończenia studiów - 90
Łączna liczba godzin zajęć - 980
Kierunki pokrewne
Budownictwo hydrotechniczne; budownictwo; inżynieria środowiska; inżynieria wodna i sanitarna; melioracje.
Zakres postępowania kwalifikacyjnego
Nabór na podstawie oceny określonej na dyplomie ukończenia studiów, a w przypadku gdy jest ona nierozstrzygająca – dodatkowo na podstawie oceny średniej arytmetycznej z ocen wykazanych w suplemencie.
Sylwetka absolwenta i uprawnienia zawodowe
Absolwent studiów drugiego stopnia potrafi projektować i realizować zadania studialne oraz prace programowe dla podejmowania przedsięwzięć dotyczących gospodarki wodnej, ochrony przed zjawiskami ekstremalnymi, budownictwa hydrotechnicznego i wodno-melioracyjnego w większej skali przestrzennej. Jest w stanie organizować i kierować zasobami ludzkimi oraz wykazuje inicjatywę i samodzielność w działaniach. Absolwent posiada pogłębioną wiedzę z zakresu nauk inżynieryjno-technicznych, podbudowaną zagadnieniami z nauk ścisłych i przyrodniczych. Posługuje się specjalistycznym językiem polskim i obcym z zakresu tematyki dotyczącej inżynierii i gospodarki wodnej oraz wykorzystuje w swojej działalności zawodowej zaawansowane narzędzia inżynierskie i technik informatyczne. Do szczegółowych kompetencji absolwenta należy: interpretacja wpływu budowli wodnych na ekosystemy; projektowanie, eksploatacja i nadzór nad inwestycjami służącymi gospodarowaniu zasobami wodnymi; sporządzanie oceny zagrożenia powodzią i suszą oraz wykonywanie opracowań technicznych służących przeciwdziałaniu lub ograniczaniu skutków występowania ekstremalnych zjawisk meteorologiczno-hydrologicznych; sporządzanie studiów hydrologicznych, hydraulicznych i geotechnicznych dla celów inżynierii wodno-melioracyjnej; sporządzanie bilansów klimatycznych i wodno-gospodarczych; przygotowanie i wdrażanie programów zintegrowanego gospodarowania wodami. Program studiów magisterskich uwzględnia wszystkie sfery działalności specjalistycznej w zakresie racjonalne gospodarki wodnej i jest odpowiedzią na zachodzące zmiany klimatyczne oraz coraz częściej pojawiające się ekstremalne zjawiska meteorologiczno-hydrologiczne. Kwalifikacja w postaci dyplomu ukończenia studiów drugiego stopnia umożliwa absolwentowi staranie się o certyfikat Stowarzyszenia Hydrologów Polskich, potwierdzający kompetencje do wykonywania dokumentacji hydrologicznych.
Absolwent kierunku Inżynieria i gospodarka wodna po odbyciu wymaganej prawem praktyki zawodowej, może ubiegać się o państwowe uprawnienia do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie (uprawnienia budowlane) w specjalności:
- inżynieryjnej hydrotechnicznej bez ograniczeń,
- konstrukcyjno-budowlanej w ograniczonym zakresie.
Możliwość zatrudnienia
Absolwent kierunku inżynieria i gospodarka wodna może być zatrudniony w: biurach projektowych i firmach konsultingowych; przedsiębiorstwach wykonawczych realizujących inwestycje z zakresu budownictwa wodnego i hydrotechnicznego; biurach zajmujących się planowaniem przestrzennym; Państwowym Gospodarstwie Wodnym Wody Polskie; Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej; instytucjach i urzędach administracji samorządowej i rządowej; jednostkach projektujących, realizujących i eksploatujących urządzenia melioracyjne; jednostkach sporządzających oceny oddziaływania na środowisko i ekspertyzy związane z gospodarowaniem wodą; uczelniach wyższych i instytutach naukowych. Absolwent kierunku może być także rzeczoznawca z zakresu budownictwa wodno-melioracyjnego oraz prowadzić własną firmę wykonawczą, biuro projektowe lub doradztwa technicznego w swojej branży.