Oferta dydaktyczna

     Uniwersytet Rolniczy w Krakowie

Godło Polski

studia stacjonarne

Liczba semestrów - 7
Profil - ogólnoakademicki
Dziedzina - nauki inżynieryjno-techniczne
Dyscyplina wiodąca - inżynieria lądowa, geodezja i transport
Tytuł zawodowy nadawany absolwentom - inżynier
Liczba punktów ECTS konieczna do ukończenia studiów - 210
Łączna liczba godzin zajęć - 2503
 

Zakres postępowania kwalifikacyjnego

Konkurs świadectw dojrzałości, średnia ważona, poziom podstawowy lub rozszerzony; język obcy (waga 1) i 1 przedmiot (waga 4) do wyboru spośród: chemii, fizyki, geografii, informatyki, matematyki.
Laureaci i finaliści wybranych olimpiad stopnia centralnego są zwolnieni z postępowania kwalifikacyjnego.
Uwzględniane olimpiady: chemiczna, fizyczna, informatyczna, matematyczna, wiedzy ekologicznej, wiedzy technicznej, wiedzy i umiejętności budowlanych.

Rodzaj studiów: kształcenie na kierunku budownictwo odbywa się w formie studiów inżynierskich stacjonarnych trwających 7 semestrów (3,5 roku), w tym 320 godzin praktyki zawodowej. Studia kończą się wykonaniem pracy inżynierskiej i egzaminem dyplomowym, a absolwenci uzyskują tytuł zawodowy inżyniera.
 
Forma: studia stacjonarne
 
Profil absolwenta: Absolwent studiów inżynierskich I stopnia na kierunku Budownictwo wyróżnia się wiedzą oraz umiejętnościami z zakresu projektowania i wykonawstwa obiektów budownictwa mieszkaniowego, komunalnego, hydrotechnicznego, ziemnego i komunikacyjnego. Potrafi projektować obiekty i elementy budowlane, zna procesy związane z technologią i organizacją robót budowlanych, a także produkcją, doborem i stosowaniem materiałów budowlanych. Absolwent kierunku potrafi oceniać możliwość zastosowania istniejących rozwiązań technicznych, urządzeń, systemów i procesów, a także opracować ekspertyzy dotyczące szeroko rozumianego budownictwa z uwzględnieniem aspektów technicznych, prawnych i ekonomicznych. Ponadto jest przygotowany do kierowania zespołem i firmą budowlaną. Potrafi również kierować wykonawstwem obiektów budowlanych, prowadzić nadzór budowlany, a także jest przygotowany do ustawicznego samokształcenia i doskonalenia zawodowego. Absolwent kierunku Budownictwo może być zatrudniony w: przedsiębiorstwach i zakładach wykonawczych, biurach projektowych prowadzących działalność z zakresu budownictwa mieszkaniowego, komunalnego, hydrotechnicznego, ziemnego i komunikacyjnego, nadzorze budowlanym, wytwórniach betonu i elementów budowlanych, przemyśle materiałów budowlanych, firmach deweloperskich, fundacjach i organizacjach pozarządowych związanych z budownictwem, jednostkach administracji państwowej i samorządowej związanych z budownictwem i architekturą. Może również prowadzić własną firmę wykonawczą, biuro projektowe lub doradztwa technicznego, a także przedsiębiorstwo zajmujące się dystrybucją materiałów budowlanych. Absolwent kierunku Budownictwo po odbyciu wymaganej prawem praktyki zawodowej, może ubiegać się o uprawnienia do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie (podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 29 kwietnia 2019 r. przygotowania zawodowego do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie [Dz.U. 2019, poz. 831] w specjalności: konstrukcyjno-budowlanej, inżynieryjnej drogowej, inżynieryjnej mostowej, inżynieryjnej kolejowej w zakresie kolejowych obiektów budowlanych, inżynieryjnej hydrotechnicznej oraz inżynieryjnej wyburzeniowej.